

Czego można być pewnym, to tego że w 1784 roku wieś przeszła we władanie rodziny Walewskich. Kasper Walewski, poseł na Sejm Czteroletni, zbudował tu w latach 1798 – 1800 parterowy, dwutraktowy dwór kryty gontem . Dworek szybko stał się istotnym ośrodkiem życia towarzysko-kulturalnego, albowiem – jak pisze Borkiewicz – gospodarz „mając liczne stosunki i związany pokrewieństwem z możnymi rodami Rzplitej, a przyjaźnią z całą okolicą – urządzał przyjęcia i zabawy – to też spółczesny pamiętnikarz pisze: dom tutejszy stanowił w pierwszych dziesiątkach 19 stulecia jedno z najprzyjemniejszych ognisk towarzyskiego życia okolicy”. Na marginesie dodać można, że bratem żony Kaspra Walewskiego, Teodory Colonna-Walewskiej, był Anatazy Walewski, mąż słynnej pani Walewskiej, czyli Marii z Łączyńskich – kochanki Napoleona.
Po śmierci Walewskiego w 1806 r. Nagłowice stają się własnością syna Kaspra i Teodory, Antoniego. W 1810 r. Antoni zostaje prefektem powiatu jędrzejowskiego, co stanowi początek jego urzędniczej kariery zwieńczonej stanowiskiem gubernatora cywilnego Gubernii Krakowskiej w Kielcach, z godnością radcy stanu, który to wysoki urząd sprawował aż do śmierci 1846 r. mając, jak wspomina Borkiewicz, „w pełnieniu trudnych swych obowiązków zawsze dobro kraju i rządzonych za jedno i toż samo”. Z uwagi na swe obowiązki zawodowe Antoni rzadko bywał w Nagłowicach, ciężar zarządzania majątkiem składając na barki żony, Marii z Dąmbskich, o której Borkiewicz pisze, iż była to „niewiasta wielkich cnót, rozumna, mądra, gospodarna, wykształcona, a przytem niezwykłej urody”. Maria z Dąmbskich zapisała się w historii Nagłowic jako założycielka rozległego parku okolonego „staremi dębami, pamiętającemi czasy Reyowskie” i położonej w pobliżu ptaszarni.




W 1914 roku Nagłowice zostały odsprzedane księciu Januszowi Radziwiłłowi. Czternaście lat później, w wyniku podziału majątku, wieś przypadła w udziale Michałowi Radziwiłłowi, który połączył nowo pozyskane ziemie z innymi swoimi dobrami – Oksą i Chyczą. Stojący obok dawnego dworu Walewskich piętrowy pałac w stylu eklektycznym z monumentalnym, czterokolumnowym portykiem został wybudowany w okresie międzywojennym właśnie przez Michała Radziwiłła. Pałac wraz z dworem, z którym łączyło go specjalne przejście, pozostawał w rękach Radziwiłłów do 1945 r. Po zakończeniu II wojny światowej majątek liczący sobie ok. 270ha został rozparcelowany. Przez kilka miesięcy, do listopada 1945 r., tak pałacem jak i dworem zarządzał Związek Literatów Polskich – gościł tu wówczas m.in. Paweł Jasienica. Później oba budynki przeznaczone zostały na dom dziecka – funkcję tę nadal pełni pałac Radziwiłłów. Zachowały się także zabudowania gospodarcze: oficyna dworska, rządcówka, kuźnia, spichlerz, czworak i stajnia.
W dworze Walewskich z kolei można dziś oglądać muzeum poświęcone Mikołajowi Rejowi, w nim zaś reprodukcje dzieł omawiających życie i twórczość pisarza oraz kopie rękopisów mistrza. Budynek muzeum otacza park angielski, utworzony na przełomie XVII i XVIII wieku, a przekształcany dwukrotnie – w połowie XIX i na początku XX wieku. Założenie parkowe jest niezwykle interesujące zarówno z uwagi na swoją architekturę (w jego najstarszej części zachowały się pozostałości ogrodu geometrycznego z tarasami, z których najwyższy – tzw. salon ogrodowy – obejmuje aleje kasztanowców i stawy), ale także ze względu na unikalne okazy drzew. Ciekawostką jest grupa pięciu dębów, uznanych za pomnik przyrody, których pnie mają obwód od 4 do blisko 7m. Można tu także zobaczyć choinę kanadyjską, jałowiec wirginijski, niezwykle rzadkiego na terenie Polski perukowca podolskiego oraz stare okazy grabów, wiązów i modrzewi.
spis bibliografiiWszystkie prawa zastrzeżone
adres: Lasochów 39 | kontakt mailowy: muzeum@lasochow.pl